Meme İmplantı Ameliyatı

Sonrası İyileşme Süreci

Meme ameliyatı sonrası

Estetik ameliyatınız için tarih belirlerken, operasyon sonrası yeterince uzun bir iyileşme dönemi planlamanız önemlidir.

Meme büyütme ameliyatı, ağrı veya yara izi gibi olası riskler ve sonuçlarla birlikte ciddi bir ameliyattır. Ve tıpkı diğer ameliyatlar gibi, sonrasında vücudunuzun iyileşme sürecine ihtiyacı vardır. 

Operasyondan hemen sonra kendinizi çok iyi hissetmeyebilirsiniz. Bu normal bir reaksiyondur ve başlıca anesteziden kalan yan etkilerden kaynaklanır. Önemli olan vücudunuza iyileşmesi için zaman vermektir.  

İyileşme sürecini hızlandırmaya çalışmayın. Bu, her türlü ameliyatta geçerli olan hassas bir konudur.

Ortalama iyileşme süresi 

İyileşme sürecini ciddiye alın. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinize odaklanın. Vücudunuzun toparlanmasına katkıda bulunun.  

Cerrahınızın yönergelerine uyun

Cerrahınız size ameliyattan sonra bakım konusunda yönergeler verecektir. Sorularınız varsa veya yönergeleri tam olarak anlamadıysanız, cerrahınızla görüşmekten çekinmeyin.

Banyo ve duş alma

Yaranızı kuru tutmaya dikkat edin. Su, dikişlerinize zarar verebilir ve bu da yeni deri oluşumunu etkileyebilir. Kısa süreli duş almak genelde iyidir, ancak ameliyattan sonra zayıf düşeceğiniz için başınız dönebilir.

Duş alırken plastik bir sandalyeye oturmak iyi bir fikir olacaktır. Dilerseniz, sağlığınıza yeniden kavuştuğunuzda duş alana kadar, hijyeniniz için ıslak havlular kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kompresyon giysiler

Bazen sizi rahatsız etseler bile, kompresyon giysilerini giyin ve cerrahi sütyeninizi takın. Bunları, duş aldığınız zaman dışında 24 saat boyunca çıkarmayın.

Operasyon sonrası yorgunluk

Ameliyattan sonra kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir. Her ameliyatta olduğu gibi biraz ağrınızın olması doğaldır. Yeterince dinlenerek ve sağlıklı bir beslenme biçimiyle, çok kısa bir süre içinde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Her 2-3 saatte bir ayağa kalkın ve birkaç adım yürüyün, bu iyileşme sürecinizi destekler ve kuvvetinizi artırır. Düzenli olarak tuvalete gidin.

Yine: Sigara içmek yasak!

Sigara içmek iyileşme sürecini yavaşlatır ve komplikasyon riskini artırır. 

Sabırlı olun

Vücudunuza yeni görünümünüze alışması için gereken zamanı verin. Memelerinizin büyüdüğü hemen belli olsa da yeni halinizin nihai şekli ve boyutu genellikle altı ay sonra ortaya çıkar. Ameliyat izleriniz konusunda da sabırlı olun. İyileşme sürecinde hafif bir kızarıklık olması oldukça normaldir.

İstirahat edin

İyileşme sürecinizin tadını çıkarın. Kitap okuyun, meditasyon yapın, birkaç film izleyin veya uyuyun. Uyku, iyileşmenin en iyi ve en doğal yoludur.

WordPress Video Lightbox Plugin