Meme Ameliyatı İçin Hazırlık

Meme ameliyatınıza hazırlanma süreci

Dersinize çalışın!

Ne kadar çok şey bilirseniz, meme büyütme işleminiz hakkında o kadar iyi hissedersiniz. Sabırlı olun; ameliyat, riskler, anestezi, anestezi süresi ve implantlarınızın kalitesi hakkında bilgi edinin.

Bitmek bilmeyen sorular

Meme ameliyatınızdan önce aklınızdaki sorular bitmek bilmeyecektir. Böyle olması tamamen normaldir. Sorularınızı not alın ve bunları cerrahınızla açıkça ve direkt olarak tartışmaktan çekinmeyin. Utanmanıza veya rahatsız olmanıza hiç gerek yok. Verdiğiniz karar konusunda şüphe duymamanız önemlidir. Burada birçok hastanın ameliyattan önce sorabileceği soruların bir listesini bulabilirsiniz.

Zihinsel hazırlık


Çoğu kadın için meme büyütme işlemi birçok değişikliği beraberinde getirir. Yine de operasyonun sonucu için gerçekçi beklentileriniz olmalıdır. En iyi şekilde bilgilendirildiğinizi, motivasyonunuzun yüksek olduğunu ve her şeyden önce kararınız konusunda kendinizden emin olduğunuzu hissetmelisiniz.

Olumsuz eleştirilere de hazırlıklı olun

Verdiğiniz karara saygı duymayacak olan insanlar da olacaktır. Sizi destekleyen ve kararınıza saygı duyan insanların yanında olmaya çalışın.

Çevrenizden Destek Alın

Özgür bir birey olarak, başkalarından yardım istemek huzursuz edici görünebilir. Ancak ameliyatınızın sonrasında başkalarına güvenmeniz gerekecek. Ne kadar yardıma ihtiyaç duyacağınız kişisel durumunuza bağlıdır: Örneğin, küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan onlarla ilgilenmelerini rica etmelisiniz. Her halükârda, sizi ameliyata götürecek, ameliyat sonrasında sizi alacak ve ilk 24 ila 48 saat boyunca sizinle ilgilenecek birine ihtiyacınız olacaktır.

Olumlu destek

Ameliyattan sonra, kararınıza saygı duymayan birinin yanında olmamanız daha iyi olacaktır. Sizi anlayan ve mutlu etmeye çalışan insanlarla zaman geçirin.

Bir yakınınız her zaman taksiden daha iyi bir seçenektir.

Operasyondan sonra eve taksiyle gitmeyin. Bir arkadaşınızdan sizi almasını, sizinle kalmasını ve iyi olduğunuzdan emin olmasını rica edin.

Sağlıklı yaşam tarzı

Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek, ameliyatınız için mükemmel bir hazırlıktır. Elbette, operasyondan sonra da sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye devam etmelisiniz.

Çocuklar

Ameliyatınız için hazırlık yaparken, çocuklarınıza bakacak birini bulmayı unutmayın. Operasyondan sonra araba kullanamayacak veya yemek yapamayacaksınız. Ayrıca çocuklarınızı kucaklayamayacak veya diğer fiziksel aktiviteleri yerine getiremeyeceksiniz.

Evcil hayvanlar

Aynı şey evcil hayvanlarınız için de geçerli. Ameliyattan sonraki ilk hafta, onlara bakamayacaksınız ve bu nedenle söz konusu ister köpeğinizle yürüyüşe çıkmak ister kediniz ile oynamak olsun, başkalarının desteğine ihtiyacınız olacak. Ayrıca, evcil hayvanlarınız sizinle oynamak ister; sizi gördüklerinde üzerinize atlarlar, kucağınıza otururlar ve takılıp düşme tehlikesi oluşturabilirler. Mümkünse bu durumlardan kaçınılmalıdır.

Hamile misiniz?

Bu soru biraz tuhaf görünebilir, ancak ameliyattan önce güvenli bir şekilde korunuyor olduğunuzdan ve hamile olup olmadığınızı öğrendiğinizden emin olun.

Sigara içmeyi bırakın!

Sigara içmek iyileşme sürecini geciktirir ve komplikasyon riskini artırır. Meme ameliyatınızdan önce sigarayı bırakın. Sigara içmek aynı zamanda kan dolaşımınızı yavaşlatır ve dokularınızdaki elastini eritir, bu da cildinizin sıkılaşmasını azaltır. Sigara içmek sadece sağlığınızı değil, dış görünüşünüzü de olumsuz etkiler.

Eğlence

Meme ameliyatınızdan sonra bolca boş zamanınız olacak. Bu fırsatı, uzun zamandır beklettiğiniz kitapları okuyarak, en sevdiğiniz dizilerin yeni sezonlarını izleyerek, çevrimiçi bir dil kursuna katılarak veya sadece dinlenerek değerlendirin. Yeterince iyileşebilmek için kendinizi olabildiğince uzun süre şımartın. Bunun için bol miktarda kitap, video vb. hazır edin.

Yastık, yastık, yastık

Ne kadar çok, o kadar iyi. Yastıklar hoş bir yumuşaklık sağlamakla birlikte, aynı zamanda sizi destekler ve dik uzanmanıza yardımcı olur. Ek olarak, pozisyonunuzu güçlendirmek için sırt üstü yastıklarla uyumayı denemenizi öneririz.

Pijama ve rahat kıyafetler

Rahat kıyafetlerle iyileşme süreciniz daha kolay geçecektir. Operasyondan sonra kollarınızı çok yukarı kaldıramayacağınız için giyip çıkarması kolay kıyafetler (önden fermuarlı) giymelisiniz.

Her ihtimale karşı

Operasyondan sonraki ilk 24 saat boyunca sizinle kalacak kişiyi, diğer arkadaşlarınızı, kliniği veya doktorunuzu, eczaneyi, bebeğinize ya da evcil hayvanınıza bakan kişileri ve eve servis hizmeti olan restoranları hızlı bir şekilde arayabilmeniz için gerekli olan tüm önemli telefon numaralarının telefonunuzda kayıtlı olduğundan emin olun.

Kişisel refahınız

Ameliyattan hemen sonra sizi bekleyen taze yemekler olmayacaksa önceden hazırlamalısınız. Sağlıklı, dayanıklı ve hazırlaması kolay yiyeceklerin yanı sıra meyveler ve atıştırmalıklar alın veya önceden pişirin. Önemli olan rahat bir şekilde güzel bir yemeğin tadını çıkarmaktır.

Buzdolabınızı yeniden düzenleyin

Ameliyatınızın ertesi günü kollarınızı ciddi oranda kısıtlı hareket ettirebileceksiniz. Tüm önemli malzemelerin alt kısımlarda ve kolayca erişilebilir yerleştirildiğinden emin olun. Ağır şeyleri kaldıramayacaksınız. Çok sayıda küçük şişe, büyük şişelerden her zaman daha iyidir.

İşleri kolaylaştırın

Ameliyattan önce basit görünen işler, ameliyatı takip eden günlerde bir mücadele haline gelebilir. Örneğin, bulaşıkları yıkamak birdenbire çok zor bir iş olabilir. Kâğıt tabak, plastik çatal bıçak takımı alın ve bunları kolayca erişilebilir yerlerde bulundurun. Bu sizi bulaşık yıkama zorluğundan kurtaracak ve düşüp kırıldıklarında parçalanmasına engel olacaktır.

Banyonuzu hazırlayın

Günlük ihtiyaçlar için tüm önemli şeyler mevcut ve kolayca erişilebilir olmalıdır. Evde yeterli miktarda tuvalet kâğıdı, diş macunu ve gerekliyse tampon veya hijyenik ped bulundurduğunuzdan emin olun. Nemli bezler bile bu durumda çok yardımcı olabilir.

Yanınızda nakit bulundurun

Genelde kartla ödeme yapıyor olsanız bile, operasyondan sonra yanınızda her zaman nakit paranız olmalıdır. Böylece, eve servis hizmeti için ödeme yapabilir veya arkadaşlarınızdan sizin için bir şey almalarını isteyebilirsiniz.

Kişisel bakım hazırlıkları

Ameliyatınızdan sonra iyileşme sürecinizde, her zamanki güzellik rutininizin büyük bir kısmını uygulayamayacaksınız. Ameliyattan önce, manikür-pedikür, saç boyası ve ağda gibi bakım işlerinizi halledin.

Meme ameliyatınızdan önceki gün 

Meme büyütme ameliyatınızdan önceki gün nelere dikkat etmelisiniz: 

  1. Bol su veya çay için.
  2. Sağlıklı beslenin.
  3. Ojelerinizi silin. Bu, sağlık personelinin kanınızdaki oksijen satürasyonunu ölçmesi için gereklidir.
  4. Anti bakteriyel sabunla duş alın.
  5. Tüm piercinglerinizi çıkarın.
  6. Aksesuar takmayın.
  7. Planınızı hastabakıcınızla tekrar gözden geçirin.
  8. Operasyon hakkında merak ettiğiniz bir şey kalmadığından emin olun.
  9. Çantanızı hazırlayın: Kimlik kartınızı sigorta kartınızı, gözlüklerinizi (ameliyat sırasında kontakt lens kullanmayın), bol giysilerinizi ve spor ayakkabılarınızı yanınıza alın.
  10. Ameliyattan önceki gece yarısından sonra hiçbir şey yiyip içmeyin. Aksi takdirde anesteziyi iyi tolere edemeyebilirsiniz.
WordPress Video Lightbox Plugin