Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Meme ameliyatı öncesi:

Risklerden maliyete

Değişime hazır mısınız?

Kararınızı vermek için acele etmeyin. Estetik cerrahinin neler yapabileceği, sınırlarınız ve meme büyütme ameliyatının riskleri hakkında gerçekçi beklentileriniz olmalıdır.  Herhangi bir operasyon vücudunuz ve zihniniz için yorucudur.

Fiziksel ve zihinsel olarak uygun olup olmadığınıza karar verebilmek için cerrahınıza güvenin. Böyle bir değişiklikten önce kaygılı olmak son derece normaldir.

Cerrahınızla ne hissettiğinizi açıkça paylaşın ve aklınızdaki tüm soruları işin başından açıklığa kavuşturun. Yine de sırf bir cerraha muayene oldunuz diye estetik ameliyat olmaya mecbur hissetmemelisiniz. 

Her zaman tam tersi için karar verebilirsiniz, baskı yok.

Meme ameliyatının maliyeti nedir?

Estetik ameliyatı olmaya başka birini memnun etmek için değil, sadece kendi vücudunuzla daha barışık olabilmek için karar vermelisiniz. Konu kendi sağlığınız ve sağlığınız sahip olduğunuz en değerli varlığınızdır. Bu yüzden, meme ameliyatınız için sunulan düşük ücretler sizi cezbetmemelidir. İstediğiniz cerrahın yapacağı ameliyatı karşılayamıyorsanız, başka bir cerrahı düşünmek yerine ameliyat planlarınızı ertelemeyi düşünmelisiniz.

Kozmetik cerrahi için ucuz fırsatlar arıyorsanız, güvenliğinizi, sağlığınızı veya olacağınızın ameliyatın kalitesini asla göz ardı etmemelisiniz. Meme ameliyatının maliyeti son derece uygun olsa bile sağlığınızdan asla ödün vermeyin.

Riskler ve olası komplikasyonlar nelerdir?

POLYTECH'te, hastalarımıza kapsamlı ve net bilgiler sağlamak konusunda kararlıyız. Semptomların erken teşhisinde de kapsamlı bilgilendirme çok önemlidir ve bu da erken tedavi şansını ve olumlu öngörüleri beraberinde getirebilir.  Herhangi bir cerrahi girişimde olduğu gibi, riskler meme büyütme veya rekonstrüksiyon için de geçerlidir ve komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunların arasında, anestezi, asimetri, implant kayması, artan yara izi, duyusal bozukluklar, kapsüler kasılma, enfeksiyon, seroma, bütünlük kaybı gibi riskler sayılabilir.

Bu komplikasyonlar, ameliyatın tekrarlanmasına ya da implantın değiştirilerek veya değiştirilmeden çıkarılmasına neden olabilir. Meme ameliyatınızın öncesinde doktorunuzla implant uygulamasının olası risklerini ve sonuçlarını tartışmalısınız. Cerrahlar, meme ameliyatının risklerini belirtmekle ve sorularınıza cevap vermekle yükümlüdür.

Meme implantları meme kanseri riskini arttırır mı?

Bugüne kadar yapılan kapsamlı araştırmalarda, meme implantı olan kadınların, implantı olmayan kadınlara göre daha yüksek meme kanseri riski taşımadığı ortaya çıkmıştır. Son yapılan araştırmalarda, göğüs implantları çevresinde ortaya çıkabilecek bir lenfoma alt tipi olan BIA-ALCL'den (Göğüs İmplantıyla İlişkili Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma) bahsedilmektedir. Bu, meme kanseri değildir ve çok nadir görülen bir hastalıktır: Görülme sıklığı, meme implantları olan kadınların hayatı boyunca 1 milyonda 33'üne denk gelir; ki meme kanseri ile karşılaştırıldığında 8 kadından 1'i ömür boyu risk taşımaktadır (implantlı veya implantsız).

Neden ortaya çıktığı hala bilinmemektedir, ancak erken bir aşamada iyi bir ön tanıyla etkili bir şekilde teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi kolaylaşmıştır. Mevcut bilgilere göre (Şubat 2019), hiçbir implant türü ve hiçbir implant yüzeyi, BIA-ALCL ile ilişkili olma riskinin düşüklüğünden tamamen muaf tutulamaz. İmplant takılmış memede gelişen herhangi bir geç seroma vakası uygun tıbbi bakım ile tedavi edilmelidir.

Kontrollerinize düzenli olarak gittiğinizden emin olun. Memenizde şişlik, kızarıklık, ağrı, sertleşme gibi değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza danışın.

Hamilelik ve emzirme

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, cerrahınızı bu konuda bilgilendirin: Hamilelik, meme cerrahisi için açık bir kontrendikasyondur (tedavinin uygun olmaması durumu). Emzirme döneminde meme ameliyatı tavsiye edilmez; emzirmeyi bırakmalı veya ameliyatınızı, emzirme dönemi bittikten sonraki süreçte planlamalısınız. Meme implantları ilerideki emzirme yetinizi etkilemeyecektir. Yine de implantın pozisyonunu etkileyebileceğinden, operasyonu buna göre ayarlamak için planlarınız hakkında cerrahınızı erken bir aşamada bilgilendirmelisiniz.

Meme büyütme ameliyatının istenen bir hamilelik döneminin sonrasına ertelenmesi; ardından emzirme dönemi tamamlanana kadar ve bunların meme dokusu üzerindeki etkileri görünür hale gelene kadar ertelenmesi tavsiye edilir. Vücudunuzdaki değişikliklerin implantların üzerinde hiçbir etkisi olmasa bile, memelerinizin şekli üzerinde kalıcı bir etkisi olabilir.

Meme implantları bebeklerin sağlığı için tehlike oluşturmamaktadır.

20 yaşından küçük müsünüz?

20 yaşından küçükseniz ve meme büyütme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, acele etmemeniz gerekir. En iyi sonucu elde etmek için bir kadın memelerinin tamamen gelişmesini beklemeli ve sonrasında bir karar vermelidir.

Gelecek için planlarınız

Kilo vermeyi veya hamile kalmayı planlıyorsanız, estetik ameliyatınızı ertelemeniz önerilir. Kilo değişiklikleri implantları etkilemese bile memelerinizin görünümünü değiştirebilir.

Sağlık Sorunlarınız Var mı?

Estetik cerrahi vücudunuz için stres yaratan bir durumdur ve sadece sağlığınız yerindeyse düşünülmelidir. Meme ameliyatı sırasında sizi riske atabilecek herhangi bir sağlık sorununuz varsa, cerrahınız operasyonu ertelemeye karar verebilir; hatta operasyonu uygulamayı reddedebilir. Durumunuzun derinlemesine değerlendirilebilmesi için cerrahınızı sağlığınız hakkında doğru bilgilendirdiğinizden emin olun.

WordPress Video Lightbox Plugin